Ο Χάμιλτον κατέκτησε τον τίτλο στη F1

Ο Χάμιλτον κατέκτησε τον τίτλο στη F1: Αυλαία στην Formula 1 με πρωτιά για τον Χάμιλτον των ρεκόρ

Ο Λιούις Χάμιλτον είναι για τρίτη συνεχόμενη χρονιά παγκόσμιος πρωταθλητής της F1 και επίσημα πλέον…

Σ’ αυτό το σημείο να θυμίσουμε ότι ο Βρετανός πιλότος πριν από ένα μήνα σχεδόν, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του GP των Ηνωμένων Πολιτειών πίσω από τον ομόοσταβλό του Βάλτερι Μπότας, έγραψε την επίδοση που ήταν αρκετή για να τον φέρει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης των οδηγών πολύ πριν το κλείσιμο της φετινής σεζόν. Αυτός ήταν συνολικά ο έκτος τίτλος για τον σπουδαίο οδηγό της Mercedes.

Formula 1: Αυλαία με πρωτιά για τον Χάμιλτον των ρεκόρ

Άπιαστος ήταν όμως ο Βρετανός πιλότος, που κυνηγάει τον θρυλικό Σουμάχερ και τα ρεκόρ του, και στον τελευταίο αγώνα της φετινής σεζόν για την Formula 1

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν στην Formula 1 o έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Λιούις Χάμιλτον. Εκκινώντας για πρώτη φορά από τον Ιούλιο από την pole position, ο πιλότος της Mercedes τερμάτισε πρώτος στο γκραν πρι του Άμπου Ντάμπι, την τελευταία κούρσα της σεζόν.

Δεύτερος τερμάτισε ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull και τρίτος ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari. Ο Λεκλέρκ άντεξε την πίεση του Βάλτερι Μπότας, αλλά μπορεί να χάσει την τρίτη θέση «στα χαρτιά», αν η FIA επιβάλλει ποινή στην Ferrari για υπό έρευνα υπόθεση σχετικά με τα καύσιμα.

Η νίκη του Χάμιλτον ήταν η ενδέκατη σε 21 αγώνες στη σεζόν, επίδοση που ισοφαρίζει το ρεκόρ από το 2014 και το 2018. Παράλληλα, ο Βρετανός πέτυχε την 84η νίκη του συνολικά και υπολείπεται μόλις 7 από τον θρύλο Μίκαελ Σουμάχερ, που κατέχει το ρεκόρ όλων των εποχών.